Идеална за слави, родендени, прослави: Свечена салата со пилешко

Идеална за слави, родендени, прослави: Свечена салата со пилешко

Брза и вкусна свечена салата.

Состојки:

 • 300 гр пилешко (варено, печено, пржено, поховано)
 • 150 гр макарони
 • сол
 • бибер
 • оригано
 • 300 гр кисела павлака
 • 100 гр мајонез
 • 3 варени јајца
 • 100 гр кисели краставички
 • 1 варено јајце за декорација
 • краставички за декорација

Начин на подготовка:

 1. Подготвеното пилешко исечкајте го на ситно и ставете во чинија. Варените јајца и краставички изрендајте ги. Додајте варени макарони и измешајте. Потоа додајте мајонез, сенф и павлака и малку посолете и побиберете. Се измешајте за состојките да се соединат. Ставете во фрижидер да стегне, а пред послужување декорирајте со краставички и варено јајце.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)