Имаат многу малку калории а полни се здравје – Шери домати

Имаат многу малку калории а полни се здравје – Шери домати

Шери доматите се мини топчиња полни здравје, супер се на вкус и супер се за декорација, за украсување на јадењата.
Просечната тежина на шери домат е 20-30 грама, и има само 22 калории во 100 грама.
Богати се со калиум кој е добар за срцето.
намалуваат хемоглобин во крвта, помагаат при анемија, имаат и фосфор, магнезиум и калциум, ојакнуваат имунитет, добри се за коските.
Богати се со витамини и се погодни за работата на бубрезите.
Јадете ги почесто.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб