Банани во шлафрок: Совршен десерт за 15 минути

Банани во шлафрок: Совршен десерт за 15 минути

За само 15 минути совршен десерт…

Состојки:

 • 3 големи банани
 • 1 и 1/2 мала шолја брашно
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 1/8 лажичка сода бикарбона
 • 1/2 лажичка цимет
 • прстофат сол
 • 3/4 мала шолја вода

Начин на подготовка:

 1. Бананите исечкајте ги на мали парчиња. Измешајте ги сувите состојки. Налијте вода и измешајте со жица да нема грутки.

   

 2. Обложете ги бананите со смеса, пржете ги во врело масло околу 4 минути па оставете на впивачка салфета.

   

 3. Послужете со сладоелд и намаз од чоколадо или прелијте со мед.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)