Ако не знаете што да зготвите, пробајте го ова вкусно јадење од зеленчук и месо

Ако не знаете што да зготвите, пробајте го ова вкусно јадење од зеленчук и месо

Ручек кој ќе ви се допадне на сите!

Состојки за шницли:

 • 300 гр мелено месо
 • 1 мала главица кромид
 • 1 мало парче леб потопено во млеко
 • 2 чешниња лук
 • малку црвена пипер
 • 1 јајце
 • сол
 • бибер

Состојки за компир и зеленчук:

 • 500 гр компири на кругови
 • малку кашкавал
 • 1 црвена пиперка
 • 1/2 тиквица
 • 1 главица црвен кромид
 • масло
 • 200 гр кисела павлака
 • 1 јајце
 • малку млеко

Начин на подготовка:

 1. Во меленото месо додајте ситно сечкан кромид и лук, исцеден леб, малку пипер, јајце, сол и бибер и добро изедначете со раце. Правете мали фаширани шницли.

   

 2. Компирот и зеленчукот посолете ги, побиберете и измешајте. Во намастен плех редете зеленчук, а помеѓу фаширани шницли и кашкавал. Уште малку намастете. Печете на 200 степени околу 50 минути убаво да порумени.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)