Не зависи ни од тестото ни од филот – Тајната за совршена пица лежи во ова

Не зависи ни од тестото ни од филот – Тајната за совршена пица лежи во ова

Тајната за совршена пица не е ни во тестото, ни во филот, туку во печењето.
Од ова зависи каква ќе биде, мека или тврда и каков вкус ќе има.
Пицата во пицерии се пече на дрва на 329 степени Целзиусови, а ако немате шпорет на дрва, направете ја во рерна на 230 степени.
Важно е рерната пред тоа да е убаво загреана, па потоа да се стави пицата.
Така тестото ќе биде испечено рамномерно, ќе биде мека и вкусна.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера