Основна смеса за 10 врсти ситни колачи: Секогаш успева

Основна смеса за 10 врсти ситни колачи: Секогаш успева

Направете основна смеса и правете колачи на кои никој нема да одолее.

Состојки:

 • 200 гр брашно
 • 50 гр кристал шеќер
 • 100 гр путер
 • малку какао

Начин на подготовка:

 1. Разматете путер и шеќер, а потоа додајте брашно. Добиеното тесто поделете го на два различни делови. Еден дел оставете каков што е, а во другиот дел додајте какао. Добиеното тесто свиткајте го во две фолии па оставете во фрижидер да одмори околу половина час, а може и повеќе.

   

 2. Потоа развлечете тесто и правете облици.

   

 3. Оваа смеса од путер, шеќер и брашно може да ви послужи како основа за 10 различни видови колачи, со тоа што во неа ќе додавате различни состојки по желба и вкус.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)