Помфритот ќе ви биде како од сендвичара – Трик за да е вкусен и да не лепи

Помфритот ќе ви биде како од сендвичара – Трик за да е вкусен и да не лепи

Има еден трик за помфритот кој ни е омилен на многумина, да биде совршено испржен и вкусен.
Имено, пред пржење 10 минути држете го во ладна вода.

Потоа добро треба да се исуши со тоа што ќе се стави во кујнска крпа, да ја впие влагата, за компирот да не лепи и прска.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера