Компир мафини: Совршена комбинација од вкусови

Компир мафини: Совршена комбинација од вкусови

Едноставни и брзи мафини од компир.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 500 гр компир пире
  • 200 гр сланина Пекабеско
  • 150 гр кашкавал
  • 1 помал праз
  • сол
  • путер

Начин на подготовка:

  1. Во пирето додајте јајца, па добро измешајте. Додајте сечкана сланина, праз и кашкавал. Добро измешајте, зачинете по вкус, па полнете калапи за мафини кои претходно сте ги премачкале со путер. Мафините печете ги на 200 степени околу 20 минути.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)