Зеленчук кој нема ни грам масти во себе – Интересни факти за храната

Зеленчук кој нема ни грам масти во себе – Интересни факти за храната

Неколку интересни факти за овошјето и зеленчукот кои не сте ги знаеле.
Лубеницата во себе содржи 92 проценти вода од вкупната тежина.Тиквата потекува од Мексико каде се појавила пред 9000 години.

Морковот нема ни грам маснотија во себе.

Ред клавче секогаш има парен број.

Има преку 10.000 сорти домати.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб