Зимски деликатес: Тестенини со ајвар

Зимски деликатес: Тестенини со ајвар

Направете вкусни тестенини со ајвар.

Состојки:

 • 300 гр. тестенини
 • 100 гр. кромид
 • 200 гр. пиперки
 • 200 гр. домати
 • 100 мл. пасирани домати
 • 150 гр. ајвар благ

Подготовка:

 1. Се варат во солена вода тестенините и се цедат.
 2. Се пржи кромидот на масло, се додава сечена пиперка и домати, па се динстаат 10 минути.
 3. Се додаваат пасираните домати и ајвар.
 4. Се ставаат зачини и се меша. Се ставаат и тестенините и се меша.
 5. Горе по желба во чинија ставете си пармезан и магдонос.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера