Патлиџан полнет со пилешко и зеленчук: Вкус кој не се заборава

Патлиџан полнет со пилешко и зеленчук: Вкус кој не се заборава

Кремаст вкус на патлиџан измешан со пилешко – јадење кое ќе ве воодушеви.

Состојки:

  • 2 патлиџани
  • 250-300 гр пилешко филе
  • 2 домати
  • 1 главица кромид
  • 150-200 гр кашкавал
  • свеж магдонос
  • сол
  • бибер
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Патлиџаните исечкајте ги на половини и издлабете ги. Запечете во рерна. Деловите кои сте ги извадиле исечкајте ги на ситни коцки и пропржете ги на масло заедно со пилешко, домати и кромид. Соединете ја таа маса со кашкавал и полнете ги издлабените патлиџани. Вратете во рерна уште 10-15 минути. По желба посипете со магдонос.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)