Највкусната зимница – ловачка салата

Највкусната зимница – ловачка салата

Зимница која едноставно ќе ја обожавате!

Состојки:

 • 500 гр моркови
 • 1 л готвен домат
 • 3 кг црвени пиперки
 • 1 дл оцет
 • 1 дл масло
 • 100 гр шеќер
 • 50 гр сол
 • 1 веза магдонос
 • лути пиперки по желба

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте моркови, па гответе ги во сок од домати околу 40 минути.

   

 2. Додајте пиперки исечкани на коцки, оцет, масло, сол, шеќер и сечкан магдонос и гответе на слаб оган уште 40 минути.

   

 3. Ставете во тегли и оставете да се излади. Чувајте во фрижидер.

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)