Ќофтиња во сос од јогурт

Ќофтиња во сос од јогурт

Направете вкусни ќофтиња во јогурт.

Состојки:

  • 500 гр. мелено месо
  • 1 главица кромид
  • 4 чешни лук
  • 2 јајца
  • средина од леб и малку млеко
  • пола кесе прашок за пециво
  • брашно, сол

Подготовка:

  1. Се ставаат јајца во месото, сечени кромид и лук, прашок за пециво, средина од парче леб потопена во млеко па исцедена, зачини и се прават топчиња.
  2. Се валкаат во брашно и се пржат на масло.
  3. Измешајте во сад малку јогурт со маслиново масло, зачини и босилек, како и кромид и лук, па прелијте ги готовите ќофтиња на чинија.

 

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера