Најдобро тесто за тулумби – Плус точни мерки за шербет

Најдобро тесто за тулумби – Плус точни мерки за шербет

 

Направете највкусно тесто за тулумби.

Состојки:

 • 200 гр. брашно
 • 250 мл. вода
 • 5 јајца
 • 1 лимон
 • 50 мл. масло
 • ½ л. масло за пржење

Прелив:

 • 500 гр. шеќер
 • 250 мл. вода
 • 2 ванилин шеќер
 • 1 лимон

Подготовка:

 1. Се става шеќер во шерпа, се додаваат 300 мл. вода и сечен лимон. Кога ќе зоврие се ставаат 2 ванилин шеќер и се остава 2-3 минути, па се трга.
 2. Се ставаат во друга шерпа 250 мл. вода со 50 мл. масло, па брашно и се меша.
 3. Се лади, се мати со миксер оладеното тесто со додавање на јајцата едно по едно.
 4. Се става маслото во голема шерпа, се загрева и со шприц се прават тулумби.
 5. Се вртат самите во шерпа, а потоа се вадат и ставаат во сирупот.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт