Вкусен ручек: Мусака од компири со мелено месо

Вкусен ручек: Мусака од компири со мелено месо

Вкусен ручек за целото семејство!

Состојки:

 • 400 гр мелено јунешко месо
 • 15 гр сол
 • 10 гр црн бибер
 • 250 мл доматен сок
 • 100 гр кромид
 • 1 кг готвен компир
 • 100 гр топено тврдо сирење
 • магдонос
 • 150 гр моцарела

Состојки за бешамел:

 • 300 мл млеко
 • 30 гр брашно
 • 30 гр путер
 • сол
 • црн бибер

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Гурман ТВ“:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука