Солени мафини со пршута – брзи и едноставни

Солени мафини со пршута – брзи и едноставни

Брзо и лесно подгответе вкусен доручек…

Состојки:

  • 9 јајца
  • 2/3 шолја вода
  • 1/4 лажичка сол
  • 1/4 лажичка бибер
  • 50 гр пршута
  • 1/4 шолја рендан пармезан
  • 2 парчиња праз

 

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 190 степени. Премачкајте калап за мафини со малку масло. Во сад разматете јајца, вода, сол и бибер. Во друг сад ставете исечкана пршута, праз и ставете пармезан. Во калапи ставете ја смесата со пршута, па прелијте со смеса од јајца. Не ставајте до врв. Печете 25-30 минути. Со помош на нож извадете ги мафините од калап.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука