Уштипци полнети со сирење и сусам

Уштипци полнети со сирење и сусам

Сочни и меки како перничиња…

Состојки:

 • 100 гр фета сирење
 • 100 гр брашно
 • 1 јајце
 • 1-2 лажици сусам
 • малку прашок за печиво
 • малку сол по потреба
 • масло за пржење

Начин на подготовка:

 1. Издробете сирење, додајте брашно со прашок за печиво, јајце и сусам, па добро замесете додавајќи малку брашно за тестото да не се лепи.

   

 2. Со сукало развлечете на половина сантиметар дебелина и исечкајте мали правоаголници.

   

 3. Пржете во длабоко масло, вадете на хартиени салфети.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука