Ролат обланда од малини и капини: Стар рецепт во ново руво

Ролат обланда од малини и капини: Стар рецепт во ново руво

Колач кој потсеќа на старите денови…

Состојки:

  • 2 кори обланда
  • 500 гр бисквити
  • 500 мл млеко
  • 2 кесички ванилин шеќер
  • 250 гр шеќер
  • прав од малини
  • прав од капини

Начин на подготовка:

  1. Во млекото додајте ванилин шеќер и шеќер, потоа гответе на умерена температура со мешање додека не добие карамел боја. Потоа додајте маргарин и бисквити па соединете. Филот тргнете го од шпорет и одвојте во два еднакви дела. Во еден дел додајте прав од капини, а во другиот прав од малини. Соединете. Корите за обланда претходно навлажнете ги со влажна крпа. Намачкајте ги со фил и свиткајте. Оставете да отстојат еден час и послужете.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ив о ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука