Шпагети со пикантен сос

Шпагети со пикантен сос

Направете специјалитет од Италијанската кујна.

Состојки:

  • 500 гр. шпагети
  • 100 гр. рендан пармезан
  • 6 домати
  • 4 чешни лук
  • 1 луто пиперче
  • магдонос и масло

Подготовка:

  1. Се сечат доматите и се ставаат во нив ситнет лук и магдонос по желба.
  2. Се ставаат зачини и црвено луто пиперче.
  3. Се става и малку масло, па се остава смесата  45 минути.
  4. Се варат шпагети во солена вода, се цедат и прелеваат со сосот.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт