Не излегуваат од мода – Бомбици кои се хит секое годишно време

Не излегуваат од мода – Бомбици кои се хит секое годишно време

Брзи и чоколадни бомбици, десерт кој е секогаш “ин”.

Состојки:

  • 200 гр. чоколадо
  • 200 мл. слатка павлака
  • 1 кесе ванилин шеќер
  • 2 лажици шеќер
  • 150 гр. мелени ореви

Подготовка:

  1. Се крши чоколадото и се топи.
  2. Се додава павлака со мешање.
  3. Се ставаат и двата вида шеќер, ореви и по желба ако сакате малку рум.
  4. Се остава да се лади смесата околу половина час, па се обликуваат бомбици кои може да ги валкате во ореви, кокос или што сакате.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт