Компир деликатес – Печено пире со сирење

Компир деликатес – Печено пире со сирење

Направете вкусен ручек.

Состојки:

 • 8 компири
 • 100 гр. маргарин
 • 150 мл.. кисела павлака
 • 150 мл. полномасно млеко
 • 400 гр. рендано сирење
 • зачини

Подготовка:

 1. Се загрева рерна на 220 степени.
 2. Се мијат компирите и се ставаат избодени со вилушка да се печат 45 минути со кора.
 3. Се лупат потоа и се миксира внатрешноста на компирот со кисела павлака, млеко, сол и биб ер.
 4. Се става рендано сирење во пирето и се става во плех премачкан со масло.
 5. Се пече на 175 степени 20 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб