Традиционален наполски сладолед: Вкусот на Италија во најсладок облик

Традиционален наполски сладолед: Вкусот на Италија во најсладок облик

Тоа што доаѓа зима не е причина да се откажете од сладоледот, особено не од традционалниот сицилиски, бидејќи тој нема сезона.

Состојки:

  • 1 л млеко
  • 300 гр кафеав шеќер
  • 2 јајца
  • 3 жолчки
  • стапче ванила
  • 80 гр пропржени фстаци

Начин на подготовка:

  1. Во сад ставете млеко, кафеав шеќер и стапче ванила да се зготват. Во друг сад ставете јајца и жолчки, па лесно ставете зготвено млеко, непрекинато мешајќи. на крај додајте ситно сечкани фстаци и процедете. Стапчето ванила задолжително извадете го. Смесата изладете ја, ставете во садови и ставете во замрзнувач.

     

  2. Послужете декорирано со малку мелени фстаци и неколку листови свежо нане.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука