Југословенски колач

Југословенски колач

Направете вкусен Југословенски колач.

Состојки за пандишпан:

 • 4 јајца
 • 160 гр. брашно
 • 160 гр. шеќер
 • 1 прашок за пециво
 • 60 мл. вода топла
 • 60 мл. масло

Состојки:

 • 1 кг. јаболки
 • 1 л. вода
 • 200 гр. шеќер
 • 3 пудинга од ванила
 • 500 мл. слатка павлака

Подготовка:

 1. Се матат белки со прстофат сол. Се мешаат одвоените жолчки со масло и вода, брашно и прашок за пециво. Се мешаат двете смеси со миксер.
 2. Се става смесата во плех со хартија и се пече на 180 степени околу 25 минути.
 3. Се прави крем така што јаболките се лупат, чистат исечат на коцки.
 4. Им се ставаат 8 дл. вода, шеќер(се оставаат 3 лажици на страна), цимет по желколачот.ба и се вари се заедно 20 минути.
 5. Се мешаат 3 пудинзи со оставениот шеќер, па се ставаат во 2 дл. вода.
 6. Се става во јаболките и се остава на оган уште 5 минути.
 7. Се прелева оладениот бисквит.
 8. Се мати павлаката и се премачкува.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб