Слатки мафини без брашно: Десерт кој ќе го обожавате!

Слатки мафини без брашно: Десерт кој ќе го обожавате!

Слатки, сочни мафини…

Состојки:

 • 3 јајца
 • 2 шолји гриз (шолји од 100 гр)
 • 1 шолја кокос
 • 1 шолја шеќер
 • 1 шолја масло
 • 1 шолја суво грозје
 • 200 мл јогурт
 • 1 прашок за печиво
 • 1 ванилин шеќер
 • кора од лимон
 • сок од лимон
 • 1 шолја вода

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, со две лажици шеќер, додајте гриз со прашок за печиво, кокос, масло, суво грозје, кора од лимон и сѐ добро измешајте. Полнете калапи од мафини и печете на 190 степени околу 30 минути. Додека колачот се пече шпинувајте шеќер со вода во кој додавате ванилин шеќер и половина лимон. Сирупот изладете го, па кога колачот ќе се испече извадете од калап и прелијте.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука