Колач од тава: Потребно ви е само едно јајце и малку време

Колач од тава: Потребно ви е само едно јајце и малку време

Толку едноставно, а така вкусно…

Состојки:

 • 1 јајце
 • 1 јаболко
 • 60 гр шеќер
 • 30 гр путер
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 прашок за печиво
 • 150 мл млеко
 • 150 гр брашно
 • 1 лажица алкохолен оцет

Начин на подготовка:

 1. Премачкајте тава со путер и посипете со 30 гр шеќер. Јаболката исечкајте ги на кругови и ставете ги преку.

   

 2. Разматете јајце и додајте ги сите состојки за смесата. Прелијте преку јаболката и печете на умерена температура, потоа свртете го колачот и печете уште 5 минути.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт