Домашно печиво: Полнети чамци со пилешко месо и крем сирење

Домашно печиво: Полнети чамци со пилешко месо и крем сирење

Брзо се подготвува, а вкусот е фантастичен!

Состојки за тесто:

 • 20 гр квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 400 гр брашно
 • сол
 • 1 јајце
 • 1 жолчка за премачкување
 • 200 мл топло млеко
 • 70 мл масло

Состојки за полнење:

 • 100 гр крем сирење
 • 150 гр пилешки гради
 • сол
 • 1 белка
 • оригано
 • кашкавал по желба

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт