Калцона на необичен начин: Уживајте во топло печиво

Калцона на необичен начин: Уживајте во топло печиво

Есента е време за нови вкусови…

Состојки за тесто:

  • 400 гр брашно
  • 2 лажички сол
  • 1/2 кесичка квасец
  • 2 лажици маслиново масло
  • 250 мл млака вода

Состојки за фил:

  • доматен сос
  • моцарела
  • италијанска мортадела
  • печурки

Начин на подготовка:

  1. Замесете глатко тесто. Потоа поделете го на два еднакви дела. Развлечете во кругови и спојте. По средина додајте состојки за фил. Преклопете и затворете ги рабовите. По желба додајте свежи зачински билки. Печете на 180 степени 25-30 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт