Совршена зимница: Еве како се прави најдобриот сос од домати

Совршена зимница: Еве како се прави најдобриот сос од домати

Ако спремате зимница, сосот од домати не смеете да го заборавите…

Состојки:

  • 5 кг домати
  • 2,5 лажици сол
  • 5 лажици кристал шеќер
  • 2 лажици алкохолен оцет
  • бибер
  • оригано
  • босилек
  • мајчина душица

Начин на подготовка:

  1. Доматите исчистете ги, исечкајте и сомелете. Исцедете ги од семки. Сокот згответе го. Додајте зачини и гответе до саканата густина. Во стерилизирани тегли ставете сос, потоа добро затворете ги. Вратете ги во рерна на 90 степени 90 минути, потоа рерната исклучете ја, а теглите оставете ги да преноќат.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт