Компир во рерна со павлака и шунка

Компир во рерна со павлака и шунка

Идеја за вкусен ручек…

Состојки:

 • 500 гр компири
 • 500 мл павлака за готвење
 • 250 гр шунка Пекабеско
 • кашкавал
 • 250 гр кисели краставички
 • 20 гр путер или маргарин
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Компирите згответе ги, излупете ги и исечкајте ги на коцки во сад за печење. Шунката и киселите краставички исечкајте ги ситно и додајте во компирите.

   

 2. Додајте павлака, путер и сол по вкус.

   

 3. Од горе изрендајте кашкавал и запечете околу 20 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт