Тесто од три состојки – Излегуваат тортиљи или погачи

Тесто од три состојки – Излегуваат тортиљи или погачи

Направете вкусно тесто од три состојки од кое излегуваат домашни тортиљи.
Измешајте еднаква количина јогурт со брашно и додајте прашок за пециво.Шолја нека ви биде мерка за се да биде еднакво.

Додајте сол и додатоци по желба и на намастена хартија на плех ставете од тестото, па сплескајте го да биде круг како за тортиљи или направете погачи.

Печете во рерна на 180 степени додека поруменат.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко