Три различни слоја од една смеса – Едноставен а посебен колач

Три различни слоја од една смеса – Едноставен а посебен колач

Направете вкусен колач со три слоја од една смеса.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 150 гр. шеќер
 • 1 лажиче екстракт ванила
 • 125 гр. путер
 • 115 гр. брашно
 • пола литар млеко

Подготовка:

 1. Се загрева рерна на 160 степени, се става масло на плех.
 2. Се двојат белките од жолчките.
 3. Се става шеќер во садот со жолчките и се мати со миксер околу минута, па се додва ванила и омекнат путер.
 4. Се мати убаво, па постепено се става и брашното.
 5. Се додава и млеко постепено со матење, со што смесата ќе стане ретка.
 6. Се мати во друг сад снегот од белки, па се става кај жолчките со мешање.
 7. Смесата треба да е воздушеста па не мешајте силно.
 8. Се става смесата во плех и во рерна, се пече околу 40 минути.
 9. Кога ќе биде готов превртете го на послужавник и оладете, а декорирајте си по желба со шеќер во прав или кокос.
 10. При печењето смесата ќе се подели на три различни слоја.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт