Торта со чоколадо и ориз – совршен десерт

Торта со чоколадо и ориз – совршен десерт

Време е за нови вкусови…

Состојки за кора:

 • 6 белки
 • 100 гр кристал шеќер
 • 1 лажица брашно
 • 1 лажица оцет
 • 100 гр кокосово брашно

Состојки за фил:

 • 6 жолчки
 • 5 лажици кристал шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 250 гр маргарин
 • 300 гр чоколадо со ориз

Начин на подготовка:

 1. Белките и шеќерот измиксајте ги. Потоа додајте брашно, оцет и кокосово брашно. Соединете и печете на 200 степени 15-20 минути. 
 2. Жолчките за фил разматете ги на пареа, додајте ванилин шеќер и шеќер. Ставете маргарин и чоколадо со ориз и сѐ соединете. Ставете преку кората и оставете да се излади неколку часа. По желба декорирајте со шлаг.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт