Најдобри намирници за здравје и расположение

Најдобри намирници за здравје и расположение

Физичкото и психичкото здравје се директно поврзани со нашата исхрана и начин на живот.
Со прав избор на храна ќе бидеме полни енергија, позитивни, без стрес, здрави и ќе се бориме со болести.Јадете често грчки јогурт кој има многу калциум и протеини неопходни за нас,и помага за цврсти коски.

Јадете лосос, најздравиот вид риба богата омега три која делува и на расположението.

Јадете јагоди кои имаат калиум и витамин Ц и супер се за имунитетот.

Јадете темно чоколадо кое е поздраво од обичното и расположува, а јадете и бадеми кои имаат добри масти, фосфор, цинк, калиум, бакар, селен и витамини Е и А.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко