Поховано фета сирење

Поховано фета сирење

Брз и вкусен доручек…

Состојки:

 • 400 гр фета сирење
 • 1 јајце
 • брашно
 • презла
 • сол
 • бибер
 • сув зачин
 • масло за пржење

Начин на подготовка:

 1. Сирењето внимателно исечкајте го на парчиња од по 50 гр.

   

 2. Јајцето пенасто разматете го со зачин и бибер.

   

 3. Парчињата сирење извалкајте ги во брашно, потоа во јајца, а на крај во презла. На добро загреано масло пржете го сирењето додека не добие златножолта боја. Похованото сирење сервирајте го со сос од домати и компир салата.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт