Крцкави компири со зачини и пармезан

Крцкави компири со зачини и пармезан

Направете вкусни компири со пармезан.

Состојки:

  • 3 компири големи
  • 50 мл. маслиново масло
  • 1 лажиче лук во прав
  • 1 лажиче вегета
  • 50 гр. рендан пармезан
  • сол и бибер

Подготовка:

  1. Се загрева рерна на 200 степени.
  2. Се лупи компирот и се сече на тенки кришки, се става во плех со хартија.
  3. Се става масло, зачини и лук, пармезан и се пече додека не стане крцкав.

 

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт