Пилешки компир паприкаш

Пилешки компир паприкаш

Ручек за целото семејство…

Состојки:

 • 300 гр пилешко месо
 • 40 мл масло
 • 1 главица кромид
 • 1 црвена пиперка
 • 2 мали рендани моркови
 • 1 чешне лук
 • 1 домат
 • сув зачин
 • бибер
 • слатка зачинска пипер
 • сол
 • 2-3 компири
 • бела запршка
 • свеж магднос

Начин на подготовка:

 1. Во загреано тенџере додајте масло, кромид и пилешко. Продинстајте десетина минути. Додајте пиперка, морков и лук. После 15 минути готвење додајте домати. Продолжете со готвење. Зачинете по вкус. Додајте исечкани компири. Гответе на умерена температура 20-25 минути. Додајте бела запршка и свеж магднос.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт