Печени бомбици со кокос

Печени бомбици со кокос

Направете брзи топчиња со кокос.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 3 мали шолји шеќер
 • 3 мали шолји масло
 • 1 прашок за пециво
 • 1 кг. брашно
 • 0,5 л. млеко
 • 100 гр. кокос

Подготовка:

 1. Се матат белките со шеќер.
 2. Се додаваат и жолчките потоа откако ќе е направи снег, се става целата смеса во плех со брашно.
 3. Се додава масло и прашок за пециво и се прави тесто.
 4. Се прават топчиња како орев и се печат на плех со хартија на 200 степени додека поруменат.
 5. Додека се врели потопете ги во ладно млеко и валкајте ги во кокос.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт