Полнети пиперки со зеленчук и туна

Полнети пиперки со зеленчук и туна

Направете вкусни полнети пиперки со туна.

Состојки:

 • 8 пиперки
 • 250 гр. туна
 • 8 лажици ориз
 • 3 компири
 • 4 моркови
 • 2 главици кромид
 • зачини(сол, бибер, оригано, црвен пипер)

Подготовка:

 1. Се динста ситно сечениот кромид, со целиот зеленчук претходно исечен на коцки.
 2. Се става оризот кој треба да е убаво измиен и на крај туната.
 3. Се меша и се ставаат и зачини.
 4. Се полнат пиперките кои треба да се убаво исчистени, може да ги затворите со круг компир.
 5. Се ставаат во благо намастен плех и се прелеваат со вода.
 6. Се печат на 200 степени додека поруменат убаво.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко