Корнет колачиња со чоколадо и желе – За слави, родендени и секој ден

Корнет колачиња со чоколадо и желе – За слави, родендени и секој ден

Направете вкусни колачи за секоја пригода.

Состојки:

 • 500 гр. мелени бисквити
 • 20 корнети за сладолед
 • 200 гр. чоколадо за готвење
 • 150 гр. желе
 • 1 маргарин
 • 250 гр. шеќер во прав
 • 150 гр. лешници пржени
 • 2 лажички масло

Подготовка:

 1. Се сечат желе бонбоните, а лешниците се мелат покрупно.
 2. Се мати маргарин со шеќер во прав, се додаваат бисквитите, па желето, истопеното чоколадо и се меша се убаво.
 3. Се топат 50 грама чоколадо со две лажици масло.
 4. Се полнат корнетите со смесата и се натопуваат врвовите во чоколадо и лешници.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко