Брз рецепт: Мини крофнички без нараснување на тестото

Брз рецепт: Мини крофнички без нараснување на тестото

Брзи мини крофнички…

Состојки:

  • 2 јајца
  • 2 кесички ванилин шеќер
  • 6 лажици шеќер
  • прашок за печиво
  • 1 шолја кисело млеко или јогурт
  • 2 шолји брашно

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки измешајте ги и разматете со миксер. Кога смесата ќе биде готова, ставете масло во тенџере, (крофничките треба да пливаат, па ставете малку повеќе масло) да се загрее. Кога маслото ќе биде загреано, намалете ја температурата и со мала лажица ставајте од смесата во маслото. 
  2. Готовите крофнички ставајте ги на хартиена салфета да се исцедат.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт