Крофни на американски начин

Крофни на американски начин

Брзи и вкусни крофни на американски начин.

Состојки:

 • 150 гр брашно
 • 50 гр кокос
 • 200 гр јогурт или кисело млеко
 • 50 мл масло
 • 3 јајца
 • 3 лажици шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 прашок за печиво
 • 1 банана

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, додајте ги сите состојки и банана исечкана на коцки. Сè убаво изедначете.

   

 2. Ставајте по лажичка во апарат за крофнички и печете.

   

 3. Тестото може да се пече и во калапи за мафини.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт