Запечени полнети пиперки: Совршен ручек од рерна

Запечени полнети пиперки: Совршен ручек од рерна

Одличен рецепт за вкусно јадење од рерна.

Состојки:

 • 4 црвени пиперки
 • 200 гр сирење
 • 200 гр рендан кашкавал
 • 300 гр чадена шунка
 • 3 јајца
 • 2-3 лажици павлака
 • сол
 • маслиново масло
 • свеж магдонос

Начин на подготовка:

 1. Пиперките исчистете ги и исечкајте ги долж, веднаш вклучете ја рерната да загрее.

   

 2. Разматете јајца, додајте сирење и павлака и соединете. Посолете по вкус, па додајте шунка и магдонос. Со овој фил полнете ги пиперките и редете ги во намастен сад за печење.

   

 3. Садот прекријте го со фолија и печете на 200 степени, потоа тргнете ја фолијата, посипете кашкавал и запечете уште 10 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погленете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт