Кипарски ѕаѕики: Совршен прилог со секое јадење

Кипарски ѕаѕики: Совршен прилог со секое јадење

Брза и лесна подготовка…

Состојки:

 • 750 гр краставици
 • 3 чешниња лук
 • 200 мл грчки јогурт
 • 500 гр фета сирење
 • 50 гр копар
 • сол
 • 20 гр нане

Начин на подготовка:

 1. Изрендајте излупени краставици, посолете и оставете 20 минути да пуштат вода. Изгмечете лук, додајте грчки јогурт, фета сирење, маслиново масло и добро измешајте. Додајте исцедени краставици.

   

 2. Исечкајте нане и копар, убаво соединете и сервирајте со јадење по желба.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт