Проја со чварки: Врвен доручек кој ќе ве засити

Проја со чварки: Врвен доручек кој ќе ве засити

Вистинско уживање за сите сетила…

Состојки:

 • 2 јајца
 • 100 гр пченкарно брашно
 • 100 гр лебно брашно
 • 100-150 мл масло
 • 100 гр сирење исечкано на коцки
 • 100 гр ситни чварки
 • 100 гр сечкана шунка или сланина
 • 50 гр кашкавал исечкан на коцки
 • 1 прашок за печиво
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Со жица разматете јајца, додајте ги сите наведени состојки и измешајте.

   

 2. Намастете плех со масло, ставете го тестото и печете на 200 степени околу 50-60 минути. Послужете изладено.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт