Посебни полнети компири – Мамат со аромата

Посебни полнети компири – Мамат со аромата

Направете вкусен полнет компир.

Состојки:

  • 1 кг. компири
  • 2 пиперки
  • 2 моркови
  • 2 домати
  • 1 тиквичка
  • магдонос
  • рузмарин
  • вегета
  • сол и бибер
  • масло

 

Се лупат компирите и се длабат, па се става останатиот дел од нив пасиран, се лупи и сече зеленчукот и на секој компир се ставаат зачини и масло, па се полни со смесата. Се печат на 230 степени половина час.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко