Печурки – Царство на протеини во една намирница

Печурки – Царство на протеини во една намирница

Печурките се намирница која служи за супер ручеци, салати и мезе, а многу е здрава и корисна за нас.

Тие се многу чувствителна храна која мора да се искористи во рок од најмногу три дена.

Имаат многу ароматични супстанци и протеини.

Имаат витамин Д, Б1 фолна киселина, го штитат нервниот систем, коските и забите.

Печурките помагаат и за сјајна и здрава кожа со рибофлавинот во себе.

Поради големата количина протеини која ја имаат, тие се нарекуваат со право шумско месо.

Намалуваат холестерол и помагаат и за подобар имунитет.

Помагаат и при хроничен умор, како и грозница, како и за превенција некои видови рак.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко