Ловор – Ароматичен аналгетик од кујната

Ловор – Ароматичен аналгетик од кујната

Ловорот е растение кое расте како ниско дрво во висина од пет метри.

Потекнува од Мала Азија, а успева и во Средоземјето, а во Стара Грција било симбол на слава.

Богат е со витамин Ц, и е моќен антиоксиданс за имунитет, полн минерали како бакар, калиум, калциум, манган, селен и цинк, магнезиум.

Го јакне имунитетот, апетитот, помага за полесно празнење, спречува создавање гасови и грчеви во цревата и стомакот, а помага и при силни болки како аналгетик.

Тој е незаменлив зачин со својата арома, а и моќен лек за бронхит, настинки, кашлица. Користете го во супи, чорби, ручеци, со месо или риба.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко