Кремасто летно освежување: Перниче торта

Кремасто летно освежување: Перниче торта

Уживајте во неодолив летен десерт…

Состојки за кора:

 • 4 јајца
 • прстофат сол
 • 60 гр шеќер
 • 1 лажица масло
 • 1 лажица млеко
 • 40 гр брашно

Состојки за фил:

 • 1 л млеко
 • 150 гр шеќер
 • 4 пудинга од ванила
 • 250 гр маргарин
 • 100 гр шеќер во прав

Состојки за филување:

 • 500 гр џем од кајсии
 • 800 гр вишни

Состојки за декорација:

 • 300 гр шлаг
 • 500 мл кисела павлака

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко