Путер погача од куглоф

Путер погача од куглоф

Одличен и вкусен рецепт…

Состојки:

  • 650-700 гр брашно
  • 200 мл топло млеко
  • 200 мл млака вода
  • 100 гр растопен путер
  • 2 лажици масло
  • 1 лажица шеќер
  • 1 лажица сол
  • 1 јајце
  • 1 квасец

Начин на подготовка:

  1. Активирајте го квасецот. Потоа замесете глатко воздушесто тесто и оставете да нарасне. Развлечете го тестото и исечкајте го на ленти. Свиткајте ги лентите и редете исправено по калапот за куглоф. Печете на 200 степени 25-30 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко