Топли сендвичи за доручек

Топли сендвичи за доручек

Вкусни топли сендвичи…

Состојки:

 • 250 гр пилешка шунка Пекабеско
 • 250 гр сирење
 • 2 чаши кисела павлака Пекабела
 • 1 јајце
 • зачински билки
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Шунката исечкајте ја на тенки коцки. Сирењето изрендајте го. Сите состојки потоа измешајте ги. Ако сакате вкус сличен на пица, ставете малку оригано.

   

 2. Лебот исечкан на тенки парчиња потопете го од долната страна во млеко и ставете на намастен плех.

   

 3. На секое парче ставете по 1-2 лажица од смесата. Печете на 150-180 степени додека сирењето не порумени, околу 25-30 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко